Feminizm ve cinsellik hakkında çarpıcı araştırma

Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden sosyolog Tina Fetner tarafından yazılan yeni bir makaleye göre, feministler feminist olmayanlardan daha iyi seks yapıyor.

Fetner’ın değerlendirmeleri, ekibinin 1.126 Kanadalı kadın üzerinde yürüttüğü son araştırmaya dayanıyor.

Cinsel Davranış Arşivi’nde yayınlanan çalışma için ekip, temsili kadın örneklemine, özel hayatlarının yanı sıra siyasi görüşleri ve kendilerini feminist olarak sınıflandırıp sınıflandırmadıkları hakkında bir dizi soru sordu.

Katılımcıların çoğu yüksek düzeyde cinsel tatmin bildirdi. Ancak Fetner ayrıntılara indiğinde bazı farklılıklar görmeye başladı.

Feminist kadınların yaklaşık yüzde 68’i, feminist olmayanların yüzde 57’sine kıyasla, yatak odalarında öpüştüklerini ve sarıldıklarını bildirdi.

Araştırmacılar, seks yaptıktan sonra sarılan çiftlerin cinsel tatmin düzeylerinin daha yüksek olduğunu ve partnerlerine daha bağlı hissettiklerini kaydetti.

TATMİN EDİCİ BİR CİNSEL BİRLİKTELİK İÇİN…

Öpüşmek de daha fazla uyarılma ile de ilişkilendiriliyor. Connecticut Üniversitesi ve Brigham Young Üniversitesi’ndeki araştırmacıların 2021 yılında yaptığı bir araştırma, seks sırasında öpüşme arttıkça kadınların uyarılma, cinsel tatmin ve orgazm sıklığının da arttığını açıklamıştı.

Bu nedenle Fetner, hem sarılmanın hem de öpüşmenin tatmin edici bir cinsel ilişkinin özellikleri arasında yer alabileceği sonucuna vardı.

Ankete katılan feminist kadınların yüzde 38’i, olmayanların ise yüzde 30’u partnerlerinin kendilerine sıklıkla oral seks yaptığını bildirdi.

Feminist kadınlar ayrıca muhafazakarlara göre daha sık kendilerini tatmin ettiklerini kaydetti.

Ulusal Kadın Sağlığı Ağı’na göre kendini tatmin etmek, kadınların cinselliklerini geliştirmelerine ve anlamalarına yardımcı olan önemli bir keşif süreci olarak tanımlanıyor. Ayrıca stresi hafifletmeye, uykuyu iyileştirmeye ve adet ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Fetner, feministler ile feminist olmayanlar arasındaki bu cinsiyet ayrımını feminist hareketin sosyolojisine bakarak açıklıyor. Sosyolog, bunun, feminist kadınların yatakta ne istedikleri konusunda daha açık sözlü ve bilgili olabileceği anlamına geldiğini, çünkü toplumsal hareketleriyle bunu yapma yetkisine sahip olduklarını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x